Opis zajęć
Zanim rozpoczniesz jakąkolwiek aktywność fizyczną nie zapominaj, że każdy z nas jest inny, najpierw zdefiniuj swoje potrzeby, wsłuchaj się we własne ciało i szanuj osobiste ograniczenia.
Zastanów się czego szukasz w zajęciach: relaksu czy intensywnego wysiłku? Czy masz zdrowe ciało czy ograniczają Cię problemy zdrowotne? Czy oczekujesz duchowości czy też interesuje Cię wyłącznie aktywność jako system ćwiczeń fizycznych?
Bez względu na Twój wybór pamiętaj, że każde zajęcia mają jeden wspólny cel, a jest nim zdrowe ciało i spokojny umysł.
JOGA
JOGA – te zajęcia polegają na uważnym wejściu w pozycję (asanę), trwaniu w niej przez określony czas, a następnie uważnym wyjściu z tej pozycji. Są to ćwiczenia wykonywane powoli i precyzyjnie, w granicach swoich własnych możliwości, ważna jest tu koncentracja na wykonywanym ćwiczeniu, tak aby wykonać je prawidłowo i bezpiecznie. Każde zajęcia kończą się ok. 10 min. relaksem (pozycją Śavasana). Używane są sprzęty, takie jak koce, wałki, paski, liny, klocki,czy krzesła. Uczestnicząc w tych zajęciach wzmocnisz i rozciągniesz mięśnie, zwiększysz zakres ruchu w stawach, skorygujesz wady postawy i zrelaksujesz się.
Joga początkująca (1) – dla osób, które praktykują regularnie parę miesięcy lub dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą 🙂
Joga początkująca i śreniozaawansowana (1/2)- to grupa łączona, dla osób początkujących ćwiczących już od dłuższego czasu, dobrze znających podstawowe asany oraz osób śreniozaawansowanych (regularnie praktykujących od kilku lat).
Joga śreniozaawansowana (2) – dla osób regularnie praktykujących od kilku lat, grupa najbardziej zaawansowana w naszym studiu.
VINYASA
VINYASA – zajęcia składają się z sekwencji asan (pozycji), wykonywanych płynnie wraz z wdechem i wydechem, od początkowych prostych do pozycji bardziej zaawansowanych. Vinyasa energetyzuje, orzeźwia oraz równoważy ciało oraz umysł. Pozwala zbudować wewnętrzną i zewnętrzną równowagę, siłę fizyczną, elastyczność oraz wytrzymałość ciała. Zajęcia odbywają się przy muzyce relaksacyjnej, nie używa się pomocy takich jak klocki, paski itp.
Vinyasa Slow- przeznaczona jest dla osób rozpoczynających swoją przygodę z jogą.
PILATES
PILATES – to trening całego ciała, inspirowany jogą, baletem i treningiem siłowym. Został opracowany przez Josepha Pilatesa, aby umożliwić kontuzjowanym sportowcom oraz tancerzom bezpieczny powrót do treningów i zachowanie kondycji. Istotą jest tu rozciąganie, spinanie i rozluźnianie mięśni. Ten rodzaj zajęć poprawia koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie głębokie, poprawia postawę i odciąża kręgosłup. Dodatkowo pilates uelastycznia i wysmukla ciało. Pilates minimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji, jest idealnym uzupełnieniem dla wielu dyscyplin sportowych. Podczas zajęć nie wykonujemy gwałtownych ruchów, podskoków, nie nadwyrężamy kości, ani stawów. Te zajęcia są odpowiednie również dla osób, które uczestniczą w nich pierwszy raz.
Pilates 2 – dla osób, które ćwiczą już parę miesięcy i dłużej.
ZDROWY KRĘGOSŁUP
ZDROWY KRĘGOSŁUP – to zajęcia, oparte na ćwiczeniach wzmacniających, oddechowych i rozciągających. Mają na celu poprawę postawy ciała oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa spowodowanych siedzącym trybem życia, stresem, asymetrycznym przeciążeniem ciała oraz napięciami mięśniowymi. Inspirowane są jogą, mają charakter zarówno profilaktyczny, jak i terapeutyczny. Zajęcia składają się z rozgrzewki, sesji głównej i rozciągania połączonego z relaksacją. Jest to program ćwiczeń polecany dla każdego bez względu na wiek czy poziom aktywności fizycznej. Dla wszystkich, którzy chcą poprawić elastyczność kręgosłupa, wzmocnić mięśnie brzucha, pleców i pośladków, poprawić sylwetkę ciała oraz samopoczucie.
ASHTANGA
ASHTANGA – zajęcia składają się ze stałej sekwencji asan (pozycji) połączonych ze sobą głębokim oddechem, który wyznacza rytm ruchu ciała. Kolejność asan jest zawsze taka sama, ułożona tak aby wcześniejsza pozycja przygotowywała ciało do kolejnej asany. Sekwencji uczymy się stopniowo, skupiając się na głębokim oddechu i świadomym ruchu. Zajęcia odbywają sie bez użycia sprzętu i bez muzyki w tle.
Ashtanga Początkująca – przeznaczona jest dla osób rozpoczynających swoją przygodę z jogą.
JOGA YIN
JOGA YIN – to praktyka, która skoncentrowana jest na powolnych, statycznych pozycjach, które są utrzymywane przez dłuższy czas, koncentruje się na rozciąganiu i stymulowaniu głębszych tkanek, takich jak ścięgna, więzadła i stawy. Joga yin zachęca do wyciszenia się, uważnego obserwowania ciała i uważnego przebywania w danej chwili. Prowadzi to do większej samoświadomości i uważności. Kluczowe elementy praktyki:
Długie wytrzymywanie pozycji: Pozycje jogi yin są utrzymywane przez 3-5 minut, a nawet dłużej. Ten długi czas pozwala na głębokie rozciągnięcie tkanek i osiągnięcie stanu wyciszenia.
Pasywne rozciąganie: W jodze yin nie ma dynamicznych ruchów. Zamiast tego, praktykujący przyjmują pozycje, w których ciało jest całkowicie pasywne, a rozciąganie odbywa się pod wpływem grawitacji.
Koncentracja na oddechu: Uważna obserwacja oddechu jest kluczowym elementem jogi yin. Praktykujący skupiają się na powolnym, głębokim oddechu, co pomaga w osiągnięciu stanu wyciszenia i medytacji.
Wykorzystanie pomocy: Joga yin często wykorzystuje poduszki, klocki, koce i inne pomoce, które ułatwiają przyjmowanie pozycji i pozwalają na głębsze rozluźnienie.
Pozycje ukierunkowane na konkretne obszary ciała: Wiele pozycji jogi yin jest skoncentrowanych na określonych partiach ciała, takich jak biodra, kręgosłup czy stopy, w celu ukierunkowanego rozluźnienia i rozciągnięcia.
NEUROJOGA
NEUROJOGA – zajęcia łączą mądrość tradycyjnej jogi ze współczesną wiedzą o układzie nerwowym. Poprzez różnorodne „neurotriki” budujemy nasze poczucie bezpieczeństwa oraz usprawniamy komunikację mózgu z ciałem, co może zwiększyć naszą stabilność, zakresy ruchu, pomóc w zredukowaniu bólu czy uchronić przed kontuzją, na macie oraz poza nią.
Na zajęciach pojawiają się m.in.: ćwiczenia oczu, praca z równowagą, automasaż, wychodzenie poza znane schematy ruchowe, mobilizacja nerwów i ćwiczenia oddechowe.
Holistyczna praca z ciałem i uczenie się nowych rzeczy mogą wpłynąć korzystnie na przystosowanie naszego układu nerwowego do codziennego życia, a poza tym zajęcia mają w sobie element zabawy i czasem przyjemnie relaksują.
Na NeuroJodze ćwiczymy łagodnie i w zgodzie ze swoimi możliwościami – zajęcia są odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych.