Blog

Cykl warsztatów Ashtanga Vinyasa Yoga

Cykl warsztatów Ashtanga Vinyasa Yoga

☑️ Podstawy vinyasy siedzącej oraz marchiasana A i B 13.10.2024
☑️ Wprowadzenie do sekwencji końcowej (w tym stanie na głowie) 17.11.2024

🗓️Niedziela, godz: 10:00-12:30

Warsztaty przeznaczone dla osób praktykujących Ashtanga Vinyasa Yoga.

______
Ashtanga Vinyasa Joga to dynamiczna forma jogi. Polega na wykonywaniu stałej sekwencji asan (pozycji), która przeplatana jest vinyasami (połączenie ruchu z oddechem). Jest to zrównoważone połączenie rozluźniania oraz wzmacniania całego organizmu.

______
☑️ Podstawy vinyasy siedzącej oraz marchiasana A i B 13.10.2024

Na początku warsztatu wykonamy serię „ćwiczeń przygotowujących”, które pozwolą nam lepiej zrozumieć pracę w vinyasie oraz wpłyną na bezpieczne i efektywne jej wykonanie.
Następnie rozłożymy vinyasę na „czynniki pierwsze”. Przyjrzymy się każdemu z jej etapów i krok po kroku nauczymy się kolejnych elementów składających się na poprawne wykonanie vinyasy siedzącej. Szczególną uwagę zwrócimy m. in. na prawidłowe ułożenie dłoni, pracę rąk, barków i całej obręczy barkowej. Aktywujemy głębszą pracę bandhami oraz pracę stóp i poznamy jej wpływ na całą vinyasę.
Dodatkowo każdy z etapów będziemy wykonywać na różnych stopniach trudności, tak aby każdy mógł dostosować je do swoich możliwości. Poznamy również modyfikacje, które mogą być pomocne np. w trakcie leczenia kontuzji.
Podczas warsztatów będziemy wykorzystywać klocki do jogi, które umożliwią głębszą pracę oraz dają poczucie „latania”/”unoszenia”.

W drugiej części warsztatu przyjrzymy się pozycjom marchiasana A oraz B. Popracujemy nad otwarciem biodra oraz obręczy barkowej które są niezbędne do prawidłowego wykonania tych asan. Poznamy techniczne szczegóły które będą pomoce do głębszego wejścia w pozycję. Zapoznamy się również z różnymi wariantami oraz modyfikacjami tych asan, tak aby dostosować pozycję do możliwości ciała.

______
☑️ Wprowadzenie do sekwencji końcowej (w tym stanie na głowie) 17.11.2024

Główne tematy poruszane na warsztacie:
– mięśnie pleców oraz ich rola w sekwencji końcowej
– świeca (Salamba Sarwangasana) i jej warianty oraz dalsze pozycje z sekwencji świecy
– jak bezpiecznie wykonać pozycję stania na głowie (Salamba Sirsasana) – przygotowania, warianty

__________
💰Cena:
pojedynczy warsztat (2,5h) 120pln

__________
🏡Miejsce:
AnyaYoga
ul. Boguckiego 1A (Żoliborz)
__________
📍Zapisy:
Na warsztaty obowiązują zapisy.
Liczba miejsc ograniczona.
Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, napisz do nas.
Kontakt: kontakt@anyayoga.pl

__________
Katarzyna Witkoś:
Pierwszy raz zetknęłam się z Ashtangą w 2013 i dość szybko stała się ona moją codzienną praktyką. Widząc wiele pozytywnych zmian, jakie joga wprowadziła do mojego życia, zapragnęłam dzielić się tym narzędziem z innymi.
Ashtanga Vinyasa Jogę cenię przede wszystkim za dyscyplinę i holistyczne podejście do człowieka. Powtarzalność sekwencji, to dla mnie wspaniała okazja do obserwacji zmian zachodzących w ciele, umyśle i emocjach.

PASKI I TORBY NA MATĘ

🔔Jeżeli potrzebujesz paska lub torby na matę to możesz je kupić w naszych placówkach AY na Żoliborzu.

☑️Pasek jest wykonany z wysokiej jakości 100% naturalnej bawełny, co sprawia, że jest przyjemny w dotyku, nie powoduje podrażnień skóry oraz jest przyjazny dla środowiska. A solidna klamra, która służy do regulacji, zapewnia pewne trzymanie podczas wykonywania asan. Dostępny jest w kolorach: kremowy, ciemny szary, bordowy, jasny szary melanż, ceglasty pomarańczowy i khaki.

☑️Torba na matę jest wykonana z bawełny, z bawełnianymi troczkami, drewnianymi stoperami oraz plastikowymi suwakami. Dostępna jest w kolorach: kremowy, szary, granatowy, zielony patynowy, fioletowy anyayogowy :), żółty kadmowy i khaki.

Jak zostać nauczycielem jogi w Polsce?

Jak zostać nauczycielem jogi w Polsce?

Zawód nauczyciela jogi w Polsce – jak i na świecie – nie jest regulowany, co oznacza, że inicjatywa tworzenia jego norm i standardów oraz ich utrzymania leży po stronie społeczności jogi. Istnieje wiele rożnych ścieżek, stylów i metod kształcenia, aby zostać nauczycielem jogi; nie trzeba zaś mieć żadnych konkretnych certyfikatów, uprawnień lub określonego doświadczenia. Na świecie i coraz częściej w Polsce pojawiają się liczne oferty kursów – akredytowanych lub nie – i wybór najlepszej dla siebie opcji może okazać się dużym wyzwaniem.

W Polsce istnieją trzy główne ścieżki, aby zostać instruktorem jogi: autorskie kursy oparte na liczbie godzin, studia podyplomowe oraz kursy prowadzone przez organizacje, które wydają własne certyfikaty.

Autorskie kursy oparte na liczbie godzin (np. 200, 300, 500 itd.). Takie kursy często są desygnowane YTT (Yoga Teacher Training) lub RYT (Registered Yoga Teacher). Trwają od jednego do półtora roku, ale istnieją też kursy intensywne, które można ukończyć w dwa lub trzy miesiące.

Różnica między YTT i RYT jest taka, że szkoły oferujące kursy z desygnacją RYT są zarejestrowane w Yoga Alliance, która jest prężnie rozwijającą się na świecie amerykańską inicjatywą dążącą do ustalenia jednolitych standardów dla kursów nauczycielskich. Założyciele Yoga Alliance utrzymują zasady członkostwa i płatną listę zarejestrowanych tam szkół, kursów i nauczycieli jogi. Warto jednak pamiętać, że Yoga Alliance prowadzi rejestr szkół i sama w sobie nie prowadzi kursów ani nie certyfikuje nauczycieli ani szkół jogi. Nauczyciele, którzy kończą kurs z desygnacją RYT, prowadzony przez szkołę jogi lub nauczyciela z desygnacją RYS (Registered Yoga School), otrzymują certyfikat szkoły a nie Yoga Alliance.

Wiele bardzo dobrych kursów i nauczycieli zarejestrowanych jest w Yoga Alliance, ale taka rejestracja niekoniecznie musi być powiązana z wyższymi kompetencjami lub z większą wiarogodnością niż inne kursy i inni nauczyciele, którzy nie są tam zarejestrowani. Główny nauczyciel danego kursu może mieć np. 30 lat doświadczenia i ukończonych wiele kursów, ale nie być zarejestrowany w Yoga Alliance, ponieważ nie zrobił kursu w szkole zarejestrowanej jako RYS .

Studia podyplomowe (np. Joga i Relaksacja na warszawskim AWF) – trwają zazwyczaj trzy semestry i po ich ukończeniu absolwenci otrzymują dyplom. Jest to coraz bardziej popularna alternatywa dla przyszłych nauczycieli jogi i wielu znakomitych instruktorów jogi w Polsce zaczęło swoją przygodę z jogą od takich właśnie studiów podyplomowych lub też wybrało je jako dodatkowy kurs.

Kursy prowadzone przez organizacje, które wydają własne certyfikaty i utrzymują własne standardy (np. Stowarzyszenie Jogi Iyengara, International Association of Yoga Therapists, OHYA Original Hot Yoga Association itd.). Takie kursy prowadzone są w danej tradycji i ich założyciele lub organizacje tworzą i utrzymują własne (często bardzo wymagające) standardy. W większości są to organizacje międzynarodowe z korzeniami w Indiach. Wielu pionierów jogi w Polsce wywodzi się z tradycji B.K.S. Inyengara – w tej grupie znajdują się nauczyciele jogi z bardzo dużym doświadczeniem w Polsce. W ostatnich latach, wraz ze znacznym wzrostem popularności rożnych innych stylów i metod jogi, takich jak Vinyasa, Yin Yoga, Ashtanga i inne, coraz więcej równie kompetentnych nauczycieli wywodzi się z bardzo różnorodnych szkół i metod praktykowania jogi. Coraz częściej zdarza się również, że nauczyciele jogi zmieniają styl jogi i dokształcają się w nowym kierunku.

W rezultacie perspektywy dla jogi w Polsce wyglądają bardzo obiecująco. Więcej opcji powoduje, że więcej osób może dobrać formę jogi, która im najbardziej pasuje i z której będą czerpać największe korzyści. To przyczynia się do wzrostu popularności jogi w Polsce.

Większa możliwość wyboru wymaga jednak tym większej ostrożności przy decyzji dotyczącej kursu nauczycielskiego, zwłaszcza że pomimo dobrych intencji większości szkół i nauczycieli bywają kursy, nawet ‘akredytowane’, i organizacje ‘akredytujące’, które są bardziej nastawione na zarabianie pieniędzy niż na utrzymanie wysokich standardów nauczania. Poza tym liczba nowych szkół jogi nie nadąża za liczbą nowych nauczycieli. To często powoduje, że nauczyciele jogi po skończeniu podstawowego kursu, czasami trwającego tylko dwa, trzy miesiące, od razu próbują organizować własne kursy, warsztaty i wyjazdy – nawet skierowane do przyszłych nauczycieli jogi – bez wcześniejszego doświadczenia zdobytego poprzez pracę w szkole jogi.

Jak wybrać kurs? Na co zwrócić uwagę?

Niestety nie ma drogi na skróty – trzeba zbadać wszelkie informacje i możliwości dostępne na rynku. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić ofertę kursu i przede wszystkim zwrócić uwagę na program, prowadzących oraz standardy szkoły, jak również zastanowić się, jak pasują one do Twoich potrzeb i czy odzwierciedlają Twoje wartości.

Dobrze jest wcześniej pochodzić na zajęcia głównego nauczyciela kursu, aby zobaczyć, czy styl nauczania będzie Ci pasował. Doświadczenie nauczyciela kursu jogi powinno być wieloletnie. Oprócz doświadczenia istotne są jego kwalifikacje, ukończone kursy i warsztaty, a także metody i styl prowadzenia zajęć. Istotna kwestia: główny nauczyciel powinien prowadzić większość kursu.

Warto też zapytać, czy po ukończeniu kursu otrzymuje się certyfikat, i jeśli tak, to jaki? Zwróć uwagę, czy szkoła, która prowadzi kurs nauczycielski, wydaje własny certyfikat, czy poprzez członkostwo w organizacjach, które proponują swoje standardy (np. Yoga Alliance Professionals w Anglii – którzy podkreślają, że nie są powiązani z amerykańską Yoga Alliance; Yoga Australia i wiele innych). Zwróć również uwagę, czy będzie trzeba doszkalać się dalej lub płacić składki, aby utrzymać ważność zdobytych kwalifikacji.

W każdym przypadku istotne jest sprawdzenie, czy szkoła w jasny i przejrzysty sposób określa swoje standardy i wymagania co do kompetencji i doświadczenia nauczycieli prowadzących kurs.

Jak długo powinien trwać kurs? W przypadkach 200-godzinowych kursów, powinny one trwać przynajmniej 12 miesięcy, aby przyszli nauczyciele w trakcie kursu budowali swoje doświadczenie z jogą i uczyli się przez własną praktykę i na zajęciach grupowych.

Jeszcze jedna istotna kwestia – dopytaj, jakie są możliwości zatrudnienia po ukończeniu kursu? Czy jest szansa na zatrudnienie lub praktyki w szkole, która prowadzi kurs? Czy szkoła współpracuje z innymi szkołami jogi? Czy szkoła wspiera dalszy rozwój nauczycieli jogi?

Podsumowując – jest wiele ścieżek, aby zostać instruktorem jogi i na pewno warto poświecić czas i uwagę, aby wybrać najlepszą ścieżkę dla siebie. Przy wybieraniu kursu dobrze jest pamiętać, że wysoka jakość programu i nauczycieli jest dobrą wizytówką kursu i zawsze obroni się na dłuższą metę. A co nawet ważniejsze – nie można zapomnieć, że praktykowanie i uczenie jogi powinno też sprawiać przyjemność. Oprócz wysokiego standardu nauczania równie istotna jest dobra i inkluzywna atmosfera tworzona przez ludzi, którzy chcą rozwiać jogę w Polsce i pamiętają, że joga powinna być dla wszystkich. Bo co może być fajniejsze niż rozwianie się i pracowanie w branży jogi? 🙂

Łukasz Liese

Współwłaściciel Szkół jogi Anya Yoga

Koncert relaksacyjny

🎶Zapraszamy na relaksującą kąpiel dźwiękową w wykonaniu Ani i Agnieszki oraz ich instrumentów.

🎵Kąpiel w dźwiękach gongu i mis tybetańskich to relaksujące i wyciszające doświadczenie. Jest wspaniałym sposobem na poprawę samopoczucia, regulację układu nerwowego. Działa odstresowująco, poprawia jakość snu, pomaga uwolnić napięcia, blokady, nagromadzone emocje. Ta 1,5 godzinna sesja zabierze Cię w stan pomiędzy jawą a snem:)

🎵Podczas wspólnego koncertu będziecie mogli doświadczyć dźwięku i wibracji: gongu ziemi, gongu wiatru, gongu wody, ręcznie kutych mis tybetańskich, śpiewu intuicyjnego, fletów Indian Północnoamerykańskich, oraz innych instrumentów etnicznych i archaicznych (m.in. monochord, ocean drum, bębny szamańskie, kolumna relaksacyjna, koshi bells, kije deszczowe).

🎵Po koncercie, osoby chętne zapraszamy do wspólnej rozmowy, dzielenia się doświadczeniami, ale także do obejrzenia instrumentów czy zagrania na nich.
Przeciwwskazania:
epilepsja, zastawka serca, stany psychotyczne

🎵Jak się przygotować do koncertu?
✔Zadbaj o swój komfort fizyczny, zabierając ze sobą koc, poduszkę, karimatę.
✔Ubierz się swobodnie.
✔Pamiętaj o zabraniu ze sobą butelki wody.

🌏 AnyaYoga, ul. Boguckiego 1a, Warszawa/Żoliborz
📆 20 października (niedziela), godz. 18:30-20.00 (prosimy o punktualne przybycie).
✔ Zapisy: hello@anyayoga.pl
💰 Inwestycja 75 zł.
Opłata na miejscu, płatność kartą lub gotówką.

Kto dla Was zagra?
🎶ANIA STRZELECKA – pochodzę z rodziny o tradycjach muzycznych. Od 2009 roku podążam ścieżką muzyki intuicyjnej, improwizowanej. Współorganizowałam wrocławski projekt „Intuitive Singing as a Gate to Your Inner Music”. Brałam udział w „Playing for Integration”Słowenii, na Węgrzech i w Niemczech. Ukończyłam 2-stopniowy kurs gry na gongach, misach i instrumentach towarzyszących u Ryszarda Zdziocha. Naukę kontynuowałam podczas Gong Master Training, prowadzonym przez Abby del Sol, Dona Conreaux i Tomasza Czartoryskiego w 2015 roku. Jestem założycielką projektu Nandana Gong, z którym realizuję regularne kąpiele w dźwiękach, wcześniej w Holandii, teraz w Warszawie. Mam za sobą szereg warsztatów i koncertów dla różnych grup odbiorców, także najmłodszych. Współpracuję ze szkołami jogi. Od 2023 roku współtworzę muzyczną przestrzeń praktyki Movement Medicine z Martą Wasyłek i Bogdanem Wasyłek. W 2023 przeprowadziłam swój pierwszy warsztat śpiewu intuicyjnego.

🎶AGNIESZKA CHMIELEWSKA – psycholog, arteterapeutka. Terapia przez sztukę i praca z ludźmi to moje największe pasje. Kilka lat temu, zdobywając doświadczenie arteterapeuty w Tworkowskim Szpitalu miałam okazję przekonać się o ogromnej, terapeutycznej wartości muzyki. Od tej pory podążam ścieżką muzykoterapii, odkrywając jej różne oblicza. Obecnie jestem w trakcie kilkuletniego szkolenia z muzykoterapii klinicznej u dr Elżbiety Galińskiej. Bliska stała mi się także muzykoterapia integralna stworzona przez muzykoterapeutkę holistyczną Joannę Filas, od której uczyłam się wykorzystywać w terapii instrumenty archaiczne i etniczne. Umiejętność pracy z misami dźwiękowymi zdobywałam u Łukasza Mazurka, Piotra Larysza, Lubomira Holzera.
Jestem miłośniczką instrumentów etnicznych, szczególnie upodobałam sobie flety Indian Północnoamerykańskich w języku Indian Lakota zwanych Siyothanka